Vítame Vás vo vlaku Železničnej spoločnosti Slovensko a prajeme Vám príjemnú cestu.

Autor: Andrea Horváthová | 4.1.2016 o 14:19 | Karma článku: 3,47 | Prečítané:  619x

Hlásenie pre cestujúcich. Vlak 4** smer B********* bude z dôvodu výlukových prác meškať asi 180 minút. Ohlásená doba meškania sa môže zmeniť. Za vzniknuté meškanie sa ospravedlňujeme.

Dnes si vezmem do úst vlaky. Viem, že to už naozaj vyzerá, ako keby som len kritizovala a nič iné nerobila. A ak to tak vyzerá, je to vlastne úplná pravda (takže mi to nemusíš pripomínať v komentári), pretože niekto to robiť musí. 

Vlaky. Cestujem nimi každý deň, prešla som rôzne trasy, zažila bizarne dlhé meškania a výluky, prežila množstvo nechutne sa správajúcich mrôcht za pokladniami. Napriek tomu ich milujem. A nie, nie je to len preto, že ich mám zadarmo.

Každý deň cestujem vlakom na trase Bratislava - Dunajská Streda. Neuvediem presnú zastávku, pretože si chcem zachovať aspoň trochu súkromia. Úplne stačí ak poviem, že bývam v malej dedinke, prakticky "čo by si kameňom dohodil" od Bratislavy. Do hlavného mesta dochádzam každý deň za školou a priateľmi, takže cestujem skutočne pravidelne. Síce na tejto trase premáva súkromný dopravca Regiojet, zažila som si časy, kedy sem chodili vlaky ŽSR (asi tak 5x za deň). Čo sa týka moderných vlakov Regiojet na tejto trase, sú len dve veci, ktoré mi skutočne vadia. Nefunkčná klimatizácia. Možno nad tým kývnete hlavou, ale skúste ísť uprostred horúceho leta, keď je vonku 38° vlakom, kde je 50° a navyše asi tak 1 000 000 ľudí. Druhá vec je, že v najviac vyťažených časoch dáva Regiojet najmenšie možné súpravy a ľudia si nielenže nemajú kam sadnúť, oni sa nemajú kam postaviť. Logika.

Kedže na vlakoch Regiojet nie je veľmi čo kritizovať, chcem sa venovať skôr štátnym vlakom. A najmä rýchlikom. Odkedy mám vlaky zadarmo, tak ich využívam naozaj najviac, ako sa dá. Cestujem si len tak do rôznych miest, alebo sa iba prevážam (a zaberám miesto ostatným). Trasy na rýchliky z Bratislavy na smer Zvolen a Košice poznám už naspamäť. A takisto viem, čo od nich čakať. Takže prikladám menšieho sprievodcu.

 

Krátky turistický sprievodca cestovania vlakom ŽSR

1. Nikdy sa nespoliehaj na to, že pri pokladni bude málo ľudí. Lebo ten vlak určite nestihneš. 

2. Nikdy sa nespoliehaj (v piatok) na to, že budeš sedieť aj bez miestenky. 

3. Nikdy sa nespoliehaj na to, že správnu zastávku budeš poznať z hlásenia vo vlaku. Pri našich vlakoch môžeš byť rád, že sa pohne z miesta. Hlásenia teda vôbec nečakaj.

4. Nikdy (pokiaľ je to možné) nechoď vo vlaku na WC. Zažiješ traumatický zážitok na celý život.

5. Nikdy nerátaj s tým, že vlak príde do cieľovej stanice načas. Je to skôr zázrak, ak sa tak stane.

6. Ak nemáš miesto na sedenie a vlak má reštauračný vozeň, sadni si do neho a kúp si čaj. Keď ti čašník po hodine povie, že by si mal uvolniť miesto ďalším ľuďom, kúp si ďalší.

7. Ak je to možné, vždy sa snaž cestovať súkromným dopravcom.

8. Nikdy sa nespoliehaj na to, že sa nič nepokazí, že ty takú smolu mať nemôžeš. Lebo sa mýliš.

9. Nikdy sa nespoliehaj na to, že stihneš prípoj.

 

Keby som mala povedať najlepší (najtraumatizujúcejší?) zážitok, tak sa to nedá. Bolo ich množstvo. Medzi tie najlepšie patrí jednoznačne moment, kedy som raz v jednom z tých najstarších vozňov, v tých s koženkovými sedadlami - kožákoch, otvorila smetný kôš a vyliezol odtiaľ vypasený šváb. Odvtedy som presvedčená, že v tých sedadlách v tomto type vlakov niečo žije a preto si radšej postojím na chodbe. Ďalší skvelý zážitok bol, keď som sa potrebovala dostať zo Žiliny do Zvolena a odtiaľ potom do Bratislavy. Nasadla som na vlak typu Zr (t.j. zrýchlený vlak), ktorý mal len zopár zastávok. Vlak samozrejme meškal. Cez 100 minút. A ja som vďaka tomu mala oprávnenú obavu, že nielen nevybavím, čo potrebujem, ale ešte aj nestihnem ten prípoj do Bratislavy a kedže to bol posledný vlak, že vo Zvolene dokonca uviaznem. Vďaka ochotnej sprievodkyni nás vlak počkal, ale vybaviť to, čo som potrebovala, to som nestihla. Najhorší zážitok je ale jednoznačne tento. Jedného krásneho slnečného dňa som sa potrebovala prepraviť z okolia Hlavnej Stanice v Bratislave do mestskej časti Rača. Napadlo mi, že to bude rýchlejšie ako jednu zastávku vlakom a kedže som to akurát stíhala, rozhodla som sa pre túto voľbu. Urobila som však chybu, lebo bol piatok a vlak na ktorý som chcela ísť, mal konečnú zastávku v Košiciach. Každý z Bratislavy vie, čo to znamená. Na týchto 5 minút, plných utrpenia, nikdy nezabudnem. Ľudia sa vo vlaku tlačili (a smrdeli), nevedeli si nájsť svoje miesto, nevedeli sa ku svojmu miestu dostať, nemali svoje miesto, klimatizácia nefungovala, všetci nadávali, ľudia nevedli, či sú v správnom vlaku... Hrôôza. Nikdy som nebola tak rada, že vystupujem ako v tej chvíli. 

Napriek tomu všetkému vlaky milujem. Je to určite jeden z najpohodlnejších spôsobov dopravy, teda ak idete novšou súpravou. A kedže môj zmeškaný rýchlik práve prichádza do cieľovej stanice, tak sa tento krátky príspevok končí. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?