Prečo sa (ne)bojím maturity

Autor: Andrea Horváthová | 7.12.2015 o 20:25 | Karma článku: 9,25 | Prečítané:  232x

Ako sa hovorí, maturita je prvá skúška dospelosti. Mňa tento strašiak čaká už o niekoľko mesiacov a všetci mi to veľmi radi pripomínajú. Preto mi prišlo ako dobrý nápad, niečo o nej napísať.

Maturita. Väčšina z mojich čitateľov ju má už za sebou. A väčšina z nej mala strach. Ja som práve teraz v maturitnom ročníku a sama vlastne neviem, čo si mám o nej myslieť. Poďme sa na to teda pozrieť.

Maturujem zo slovenčiny, angličtiny, odborných predmetov a súčasťou je aj praktická časť. Keby som tvrdila, že som si istá sama sebou a že to zvládnem bez problémov, tak by som klamala. Nie som síce (zatiaľ) vynervovaná, ale nepríjemný pocit v bruchu mám vždy, keď na tento deň pomyslím. Teda, keď pomyslím na ústne. Z písomnej ani praktickej časti strach nemám. Prečo je tomu tak?

V prvom rade sa cítim šialene nepripravená. Už som nad tým rozmýšľala a dospela som ku názoru, že zo slovenčiny viem úplné nič, z odborných viem skoro úplné nič a z angličtiny... No, z tej by som to, hádam, aj nejak zvládla. Teda, pokiaľ by som nemala takú neskutočnú smolu a nevytiahla si životné prostredie. V tom prípade by sa o úspechu dalo polemizovať, pretože táto téma mi nikdy na rozprávanie nesedela. Ak mám byť úprimná, nemyslím si, že za akademický týždeň dobehnem to, čo som tri a pol roka flákala. Uvedomujem si to a prináša ma to do nepokoja.  Najmä, keď som si pozrela minuloročné písomné a priznávam, vysvetliť slovo "súc", tak to by som si ani neškrtla. Ja som sa celé moje štúdium takmer vôbec neučila, ale katastrofou sa moje výkony nazvať nedali. Tento rok som však upadla do stavu nezáujmu a neučila som sa zatiaľ vôbec nič, takže známky mám horšie, ako katastrofálne. Viem, je to moja chyba, ale už neskoro plakať nad rozliatym mliekom. Pozachraňovať, čo sa dá a úspešne ukončiť polrok. 

Aspoň praktická časť mi problémom nebude. Teda, dúfam! Vybrala som si fotoreportáž z vybranej udalosti - Nemocnica Rázsochy. Ako som sa už zmienila v predošlom blogu, urban exploration a fotenie  mám vlastne celkom rada. A svojím spôsobom aj písanie. Takže, pevne verím, že aspoň táto časť maturity nebude pre mňa problémom.

Keď sa na to pozriem z druhej strany, snažím sa presvedčiť samú seba, že aj hlúpejší a nepripravenejší zmaturovali. Na prvýkrát. Teda, nemusím sa ani veľmi presviedčať, lebo je to tak. A predsalen, hlúpi majú šťastie.  Takže to nejak zvládnem!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kníhkupectvo Martinus ruší diskusie pod konšpiračnými knihami

Zisk z predaja konšpiračných kníh venuje Martinus na rozvoj kritického myslenia.

DOMOV

Jeden z víťazov Slovak Press Photo prišiel o cenu

Séria fotografií vznikla skôr, než bol časový interval.

DOMOV

Žitňanská: Dlžoby už bránia ľuďom zamestnať sa

Druhá šanca zadlženým je v slušnej krajine štandardom.


Už ste čítali?