Urban Exploration (Ako to celé začalo)

Autor: Andrea Horváthová | 1.12.2015 o 17:03 | Karma článku: 4,29 | Prečítané:  290x

Urban Exploration je prieskum najmä schátraných opustených budov, ale aj verejnosti neprístupných objektov.

Opustené budovy ma fascinujú už od detstva. Mohla som mať okolo 9 rokov, keď som sa obzerala za každým schátraným objektom. V tej dobe som však ešte nemala nikoho známeho a hlavne ochotného, kto by so mnou šiel na menší prieskum týchto budov. Všetko sa to neskôr zmenilo a s mojou prvou partiou, keď som mala asi 11 rokov, sme sa odvážili ísť do opustenej budovy v bratislavskom prístave, známej skôr ako Tronet. Je to menšia posprejovaná budova v ktorej sa zvykol kedysi hrávať paintball. Nezabudnem na tento zážitok, ako som sa šialene bála, ale ako ma to zároveň všetko neskutočne fascinovalo a lákalo. Hneď sa mi zapáčil typický chladný zápach opustených budov a najmä ten adrenalín, pretože nikdy neviete, čo tam môžete nájsť. A najmä v tých nezabezpečených. 

Ako išiel čas, spoznávala som stále nových a nových ľudí s týmto záujmom a prezreli sme všetky opustené objekty v Bratislave a okolí, o ktorých sme sa dozvedeli. Boli sme už väčšia partia a nazvali sme sa Bratislava Urban Exploration. Spoločne sme trávili čas aj mimo tejto našej spoločnej záľuby a toto obdobie bolo zatiaľ jedno z najlepších, aké som zažila. Nikdy sa mi nič tak nepáčilo, ako opustené budovy a nikdy ma nič tak nefascinovalo, ako urban exploration. 

Neskôr som dostala fotoaparát a začala som aktívne fotiť. Všetko bolo v tom najlepšom, keď sa to samozrejme muselo pokaziť. Partia sa rozpadla a zrazu nebolo s kým ísť. A čo je horšie, neskôr ani kam. Šialenou rýchlosťou sa tento netradičný koníček dostal medzi ľudí, žiaľ, nie každý to pochopil v tom správnom smere. Základné heslo každého urban explorer-a by malo byť: "Ako vidíš, tak zanechaj, len fotografie si odnášaj." Veľká škoda, že v praxi to veľmi nefunguje.  Je smutné, že momentálne stretnete v opustenej budove skôr partiu 15-ročných detí s fľašou lacnej vodky, ako fotografa. Niektorí ľudia to asi považujú za zábavu, keď prídu do takejto budovy a porozbíjajú všetky zvyšky zariadenia, na ktorých by si aj podpriemerný amatérsky fotograf vedel spraviť krásne fotky. Videá, ako deti rozbíjajú napr. opustenú nemocnicu na Bezručovej ulici sú dokonca aj na YouTube. Následkom tohoto sú takmer všetky "spoty" už natoľko zničené, že je to už naozaj len zničená budova plná odpadu, ako sa aj na prvý pohľad zdá.

Tu sa asi naskytuje otázka, prečo s tým neurobí nič polícia? Nuž, na to si neviem odpovedať ani ja. Aj keď je to opustené, stále to niekto vlastní. To znamená, že ničenie, ale aj vstup sú nelegálne. Zažila som viac výjazdov, kedy ma z takýchto objektov ťahali von policajti, či SBS. Zvyknem sa na tom smiať, pretože to vždy skončí len kontrolou občianskych, dobrou historkou pre kamarátov a pohoršením dôchodcov, ktorí na nás hliadku zavolali. 

A ako je to teraz? UE scéna u nás totálne zaniká. Nemám na mysli "u nás" ako v Bratislave, mám to na mysli celkovo, na Slovensku. Je tu zopár ľudí, ktorí fotia, ešte menej, ktorí sú týmito nadšencami, ale väčšina je len zvedavá, nazrie do jednej budovy, spraví si dve-tri selfíčka a tým to končí.

Upadá to... Rýchlo a nezastaviteľne...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pašku už nechcú ani ako moderátora. Skončí tak aj Kaliňák?

Príchodom chladných mesiacov sa politický vplyv Pavla Pašku zo Smeru pravidelne scvrkáva.

SVET

Rusko straší presunom flotily, Európa sa bojí konfliktu

Podľa odborníkov ide skôr o demonštráciu sily ako o reálnu hrozbu.

KULTÚRA

Maďarská kameramanka, ktorá podrazila utečenca zo Sýrie, dostala cenu

Dostala sa na pódium filmového festivalu.


Už ste čítali?